СВЕТ

Анкара и Москва ќе го контролираат примирјето во Нагорно Карабах

Турција ќе го контролира прекинот на огнот во Нагорно Карабах заедно со Русија, е објавено во Анкара по телефонскиот разговор меѓу претседателите Реџеп Таип Ердоган и Владимир Путин. Ердоган, наводно, му рекол на Путин дека „Турција, исто така, ќе спроведува активности за набљудување, преку заеднички центар со Русија што ќе биде на одредено место во Азербејџан“, соопшти кабинетот на Ердоган. Азербејџан и Ерменија завчера потпишаа договор под покровителство на Русија за прекин на непријателствата околу Нагорно Карабах.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button