СПОРТФУДБАЛ

Баерн урна рекорд на Реал, пет години не знае за пораз во групната фаза

Фудбалерите на Баерн Минхен го декласираа Плзен со 5-0 во натпреварот од третото коло во Лигата на шампионите и со тоа го задржаа првото место на табелата со максимални девет бода.

Advertisements

По вечерашната победа Баварците го урнаа рекордот на Реал Мадрид по бројот на натпревари без пораз во групната фаза од Лигата на шампионите.

Мадриѓаните се на 30 натпревари без пораз, додека Баерн Минхен сега има еден повеќе, серија која трае од септември 2017 година.

Баерн, исто така, стана единствениот клуб кој победил во последните 10 натпревари од групната фаза во Лигата на шампионите./makfudbal/

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button