ВЕСТИСВЕТ

Бајден сака да ја поттикне реформата на Советот за безбедност на ОН

Американскиот претседател Џо Бајден сака да го покрене прашањето за реформите на Советот за безбедност во Генералното собрание на ОН, изјави синоќа американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан. Американскиот претседател „ќе зборува сериозно за прашањето за реформите на Советот за безбедност во Њујорк“, им рече Саливан на новинарите пред говорот на Бајден на генералната дебата на Генералното собрание на ОН во Њујорк.

„Сè уште одредуваме дали тоа ќе биде јавно или во разговори со генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш и други“, рече Саливан, додавајќи дека е „многу можно“ Бајден јавно да зборува за тоа.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button