СВЕТ

Блинкен ќе бара притисок од Г20 врз Русија да ги отвори морските патишта

Американскиот државен секретар Eнтони Блинкен оваа недела ќе ги повика земјите од Г20 да извршат притисок врз Русија да ги поддржи напорите на ОН за повторно отворање на поморските патишта блокирани од конфликтот во Украина и да ги повтори предупредувањата до Кина да не ги поддржува воените напори на Москва. Блинкен оди во Азија на 6 јули на состанок на министрите за надворешни работи на Групата 20 на Бали на 8 јули. Неговото патување ќе ја вклучи неговата прва средба со кинескиот колега Ванг Ји од октомври, но не се очекува средба со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button