ВЕСТИРЕГИОН

Бугарија доби привремена влада на чело со Стефан Јанев, изборите закажани за 11 јули

Претседателот на Бугарија Румен Радев со декрет назначи привремена влада, која од утре ќе почне со работа.  Вршител на должноста премиер ќе биде Стефан Јанев, соопшти прес-службата на шефот на државата.

Advertisements

Со друг указ, претседателот Румен Радев го распушти 45-то Национално собрание и закажа предвремени парламентарни избори во Бугарија за 11 јули.

Шефот на државата минатата недела посочи дека 11 мај е најраниот можен датум за уредба за привремена влада. Според Радев, владата ќе биде избалансирана.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button