ВЕСТИРЕГИОН

Бугарскиот претседател го распушти парламентот и закажа предвремени избори за 2 април

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска потпиша указ за распуштање на парламентот и одредување на 2 април како датум за предвремени избори, петти во земјата во две години, откако неубедливите избори во октомври не донесоа влада. Радев, исто така, повторно го назначи Галаб Донев за привремен премиер во преодниот период. Составот на преодната влада остана речиси непроменет, со исклучок на министерот за култура во заминување Велислав Минеков, кој е сменет со диригентот Најден Тодоров.

Advertisements
Радев веќе најави дека ќе бидат потребни предвремени избори, откако Бугарската Социјалистичка партија (БСП) на 24 јануари соопшти дека не успеала да формира влада и му го вратила неисполнетиот мандат на претседателот.
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button