СПОРТ

Дисциплинска постапка против Реал, Барселона и Јувентус поради Суперлигата

Европската фудбалска федерација (УЕФА) соопшти дека почнала дисциплинска постапка против Реал Мадрид, Барселона и Јувентус поради нивното учество во формирањето на европската Суперлига. Овие три клубови беа дел од 12-те кои се обидоа, но не успеаја да го формираат новото натпреварување.

Advertisements

Реал, Барселона и Јувентус одбија да се откажат од тој проект, за разлика од другите 9 клубови, па УЕФА покрена дисциплинска постапка „поради потенцијално кршење на правната рамка на УЕФА“.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button