СПОРТФУДБАЛ

Донарума прогласен за најдобар голман за 2021 година

Меѓународната федерација за фудбалска историја и статистика го прогласи Џанлуиџи Донарума за најдобар голман за 2021 година. Поранешниот голман на Милан, кој му помогна на клубот да се врати во Лигата на шампионите, се пресели во ПСЖ во текот на летото. 22-годишниот голман е првиот избор на италијанската репрезентација и беше важен член на тимот што стигна до ЕП 2020. Италијанскиот голман собра 170 бода, а зад себе го остави Мануел Нојер со 95 поени. На третото место за 2021 година заврши Едуард Менди, кој со Челзи ја освои Лигата на шампионите, станувајќи едно од големите изненадувања на годината.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button