ВЕСТИСВЕТ

Дводневни воени вежби на Кина во морето околу Тајван

Кина започна дводневни воени вежби околу Тајван како „казна“ за, како што ги нарече „сепаратистичките активности“ на одржување избори и инаугурација на нов претседател.

Кинеските државни медиуми тврдат дека десетици борбени авиони на Ослободителната народна армија (ПЛА) со боеви глави извршиле лажни напади врз „воени цели со висока вредност“, оперирајќи заедно со морнарицата и ракетните сили.

Пропагандните фотографии објавени од државните медиуми ги спомнуваат и кинеските копнени балистички ракети Донгфенг, но не се наведува дали се користени.

Како одговор на вежбите, Тајван ја обвини Кина за „ирационална провокација и нарушување на регионалниот мир и стабилност“.

Министерството за одбрана на Тајван соопшти дека поморските, воздушните и копнените сили се ставени во состојба на готовност, зајакната е безбедноста на базата, а на силите за воздушна одбрана и ракетни сили им е наредено да ги надгледуваат можните цели.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button