ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Филипче: можни дополнителни мерки за невакцинираните лица

Сите невакцинирани лица ќе бидат подложени на брзи тестови за влез на маркети, културни настани или други јавни места од септември. Ова се очекува да биде една од рестриктивните мерки што ги најави министерот за здравство Венко Филипче против ширењето на вирусот. Тој рече дека сѐ уште не се донесени мерките и дека одлуката ќе се донесе кога ризикот од ширење на вирусот кај невакцинираните лица ќе биде многу голем.

Advertisements

Само 0,02% од ревакцинираните лица се заразени со Ковид. Властите велат дека бројката е силен доказ за влијанието на вакцината.

Во текот на последните 24 часа, во земјава регистрирани се 39 нови случаи од 3839 тестови. Скопје и Тетово се градови со најмногу случаи. Нема починати и бројот на активни случаи низ целата земја е 326.

Вјолца Алити

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button