СПОРТФУДБАЛ

Флорентино Перез веќе одредил кој го менува Карло Анчелоти

Карло Анчелоти на крајот на сезоната ќе го напушти Реал Мадрид без разлика каков резултат ќе направи во Лигата на шампионите. Италијанскиот стручњак се споменува како нов селектор на Бразил, а шпанските медиуми открија кого би сакал Флорентино Перез на клупата на „кралскиот клуб“.

Токму поранешниот шпански репрезентативец и играч на Реал Мадрид, Чаби Алонсо, кој во моментов го предводи тимот на Баер Леверкузен е желбата на Перез.

Пред да работи во Германија беше тренер на младинскиот тим на Реал, а потоа го водеше Б – тимот на Реал Сосиедад.

Во Баер Леверкузен оствари 13 победи на 24 натпревари во сите натпреварувања, а моментно тимот се наоѓа на осмото место во Бундес – лигата и се бори за место во Европа.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button