ВЕСТИЗАБАВА

(ФОТО) Гратчето Локоротондо во Италија секоја година креира божиќна бајка низ своите улички

Празничните, новогодишни и божиќни денови во италијанското гратче Локоротондо имаат посебно значење. Во овој период жителите посветено ги украсуваат малите шармантни улици и плоштадите со светилки, венци, машни и разни лампиони. Живописно украсените улици го прават овој град една од најинтересните празнични дестинации во светот. Магијата ја дополнуваат божиќните пазари и штандовите на кои покрај локални ракотворби, ќе најдете мирисни колачи и квалитетно вино по кое исто така е познато гратчето Локоротондо.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vink (@vinkweb)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sergio Tamborrino (@sertam68)

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button