ВЕСТИМЕТРОПОЛСВЕТ

(ФОТО) Во Алжир падна снег, затворени неколку локални патишта

Снег падна во пустинските области во југозападниот дел на Алжир. По два сушни месеци во регионот Башар, студен бран донесе снежна покривка, прва во последните 11 години, пишува Алгерие360.

Поради снегот затворени се и неколку локални патишта.

Во Алжир, климатските аномалии зачестија во последната деценија. Во градот Аин Сефра паѓаше снег во 1979, 2016, 2017, 2018, 2021 и 2022 година.

 

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button