СПОРТФУДБАЛ

Халер влезе во историјата на Лигата на Шампионите

Во плеј-офот од Лигата на шампионите помеѓу Бенфика и Ајакс, фудбалерот на Ајакс, Себастијан Халер испиша нова историја.

Advertisements

Првиот гол го постигна Тадиќ за водство на Ајакс од 1:0 во 18. минута. Халер си постигна автогол во 26. минута, а во 29. минута гол за 2:1 Ајакс.

Со ова Халер стана петтиот фудбалер кој постигнал повеќе од седум гола во низа во историјата на ЛП и е првиот што постигнал најмалку 11 гола во својата дебитантска сезона во ова натпреварување.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button