СВЕТ

Холандија ги ублажува мерките, но воведува ковид-пропусница

Холандската влада најави ублажување на рестрикциите поврзани со пандемијата на коронавирусот, меѓу кои и укинување на физичкото дистанцирање, но се воведува ковид-пропусница за влез во ресторани, барови и на фестивали.

Advertisements

Премиерот Марк Руте соопшти дека од 25 септември за сите граѓани постари од 13 години ќе биде потребна пропусница која подразбира доказ за вакцинација, за прележан ковид или негативен тест.

Носењето маска останува задолжително во јавниот сообраќај и на аеродромите, но не и во возовите.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button