ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Холандија го поддржува португалскиот предлог за надминување на проблемот со Бугарија

Министерката за надворешни работи на Кралството Холандија, Сигрид Кааг, на средбата со шефот на македонската дипломатија, Бујар Османи, истакна дека Холандија го поддржува португалскиот предлог за надминување на проблемот со Бугарија и ги поздрави остварените резултати, со цел зајакнување на демократијата и владеење на правото во земјава, соопштија од МНР.

Advertisements

Министерот Османи, од своја страна, се заблагодари за принципиелната поддршка од Холандија, посебно преку поддршка на судството, реформа на јавната администрација и приближувањето кон европското законодавство.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button