СПОРТ

Hов светски рекорд на 400 метри слободно

Канадската пливачка Самер Мекинтош постави нов светски рекорд на 400 метри слободно. Таа на изборното првенство на Канада, исплива ново најдобро време во светот откако ја мина делницата за 3:56.08 минути.

Со тоа Мекинтош го подобри досегашниот светски рекорд на Австралијката Ариарне Титмус од 2021 за 32 стотинки.

„Ова е навистина неверојатно. Воопшто не очекував дека можам да бидам толку брза“, изјави Самер Мекинтош по големиот успех.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button