ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Изречени пресудите за „Организатори на 27 април“, затвор за Вељаноски, Јанакиески, Ристовски и Атанасовски

Обвинетите во случајот „Организатори на 27“ април, Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески и Владимир Атанасовски, прогласени се за виновни по обвинението кривично дело терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста. и добија затворски казни во висина од:

Advertisements

Трајко Вељаноски – 6 години и 6 месеци
Спиро Ристовски – 6 години и 3 месеци
Миле Јанакиески – 6 години и 3 месеци
Владимир Атанасовски – 6 години

За осудените Обвинителството побара поределување мерка притвор до правосилност на пресудата.

Судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието започна на 21 февруари 2020 година. Во истрагата беа опфатени и поранешниот премиер Никола Груевски и ексразузнавачот Никола Бошковски, но постапката за нив е запрена додека не станат достапни на органите на прогон.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button