ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Калајџиев: „Друг обвинител за случајот и суспензија за Муареми“

Калајџиев: „Друг обвинител за случајот и суспензија за Муареми“

Конфликтот Русковска-Муареми укажува на криза во правосудниот систем која не може да се реши со нормални процедури бидејќи системот долго време е под влијание на политиката, смета професорот по кривично право Гордан Калајџиев. Тој додава дека тука има и етничка позадина.

Advertisements

Според Калајџиев, решението би било да се замени обвинителот кој се занимава со предистрагата, со друг или со некој од замениците на главниот обвинител Јовески.

Калајџиев вели дека и директорот Муареми треба привремено да биде суспендиран за да не ја попречува истрагата. Пред да се реши политички, професорот Калајџиев вели дека случајот треба повторно да се истражи./Alsat.mk

Фатлуме Дервиши

 

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button