ВЕСТИ

Кина најави дека ќе го прекине дијалогот со САД за неколку прашања

Кина најави дека ќе го прекине дијалогот со САД за неколку прашања

Кина најави дека ќе го прекине дијалогот со САД за неколку прашања, од климатските промени, до воените односи и заедничките напори за борба против шверцот на дрога.

Advertisements

Причина е спорната посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси на Тајван.

Неа Кина ја смета за поткопување на суверенитетот и територијалниот интегритет.

Инаку, кинеската армија и денеска продолжи со воените вежби околу Тајван. Во еден момент ракети со долг дострел прелетаа и директно над островот.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button