ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Ковачевски најавува соработка со опозицијата и со граѓанскиот сектор

Премиерот Димитар Ковачевски му го претстави кабинетот на претседателот Стево Пендаровски. Ковачевски истакна дека го уверил шефот на државата оти Владата ќе соработува со сите, вклучително и со опозицијата и граѓанскиот сектор.

За средбата со лидерот на македонската опозиција Хрстијан Мицкоски, премиерот рече дека во наредните денови ќе се воспостави комуникација, а ќе се разговара за заеднички решенија за енергетската, здравствената и економската криза.

Владиниот кабинет остана само за да се слика и си замина пред Ковачевски да го започне говорот. Неговиот прв говор како премиер пред медиумите го слушнаа само вицепремиерите.

Адриан Керими

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button