ВЕСТИРЕГИОН

Курти: Оклопните возила и џиповите не се од Косово

Косовскиот премиер Албин Курти на прес-конференција заедно со заменик-директорот на косовската полиција Фехми Хоти даде детали за денешниот напад врз косовската полиција, при што еден косовски полицаец загина, еден е повреден и еден е повреден.

Курти за време на конференцијата откри и фотографии од манастирот Бањска каде имало триесетина вооружени лица, кои се осомничени дека го извршиле нападот.

Курти рече дека полицијата и Обвинителството ќе ги испитаат униформите што ги носеле вооружените лица.

Тој покажа и слика од блиндиран автомобил.

„Како што гледате, освен џипови, таму имаат и блиндиран автомобил. Овој блиндиран автомобил не е од Косово. Забележувате дека има оклоп што е типичен за боиштата“, рече тој.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button