РЕГИОН

Курти вели дека е задоволен од резултатите во првиот круг на локалните избори

Прелиминарните резултати на општинските избори во Косово покажуваат дека 17 општини ги избрале победниците во трките за градоначалници, додека во 21 ќе има втор круг на гласање, вклучувајќи ја и Приштина. Движењето „Самоопределување“ на премиерот Албин Курти не освои ниту една општина во првиот круг, но ќе се натпреварува на 12 трки во вториот круг, вклучително и во Приштина, според прелиминарните резултати. На локалните избори во 2017 година, Самоопределување го освои главниот град.

Advertisements

Аналитичарите велат дека првичните резултати се сметаат за разочарување за Курти и неговата партија. Курти, сепак, изјави дека е задоволен од резултатите. „Задоволни сме од она што го постигнавме“, рече Курти на прес -конференција во Приштина. Тој додаде дека неговата партија никогаш не била „посилна“, бидејќи сега е прва политичка партија на централно и локално ниво. Партијата на Курти постигна огромна победа на предвремените парламентарни избори во февруари, со повеќе од 50 проценти од гласовите со ветувања за борба против ендемичната корупција и заземање поостар став во мировните преговори со Србија.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button