ВЕСТИРЕГИОН

Борел: ЕУ е за надминување на тешкотиите во проширувањето, а не за посебен пат

Европската унија сака да ги надмине тешкотиите во проширувањето кон Западен Балкан и тоа беше заклучокот на неодамнешниот самит ЕУ-Западен Балкан и не е познато дека има нов посебен пат на тој процес, изјави високиот претставник на ЕУ Жозеп Борел во Луксембург по состанокот на шефовите на дипломатиите на Унијата, кои разговараа за проширувањето и односите со Западен Балкан.

Advertisements

На прес -конференција, од високиот претставник новинарите побараа да ја коментираат иницијативата на членовите на Европскиот парламент да подготват предлог за состанок на лидерите на ЕУ и Источното партнерство во соседството на ЕУ, на кој треба да се искористи искуството од проширувањето на Берлин процесот на Западен Балкан и да започне сличен модел на пристапување за земјите од Источното партнерство.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button