ВЕСТИСВЕТ

Макрон во ЕП ќе ги претстави насоките на француското претседателство со ЕУ

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Европскиот парламент ќе ги претстави насоките и целите на француското шестмесечно претседавање со Советот на Европската унија. Неговиот говор во Стразбур будно ќе го следат и Брисел и другите земји-членки на ЕУ, бидејќи францускиот претседател ќе се обрати во име на сите 27 земји на Унијата, соопшти Елисејската палата. За време на својот говор, Макрон ќе го спомене она што веќе го кажа детално на 9 декември, а идејата водилка е да се зајакне европскиот суверенитет, велат извори блиски до неговиот кабинет.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button