ВЕСТИСВЕТ

Маските остануваат задолжителни на летовите од и кон Германија

Патниците што летаат кон и од Германија, сепак, ќе мора да носат маски за време на летот и покрај олеснувањето на мерките за епидемијата во Европската Унија, соопшти денеска германското Министерство за внатрешни работи.

Advertisements

Според протоколите, FFP2 или медицинските маски мора да се носат за време на целиот лет. Маските може да се симнат само додека патниците јадат или пијат за време на летот.

Министерството објасни дека правилото за носење маски е во согласност со новите препораки на ЕУ.

Инаку, од денеска EASA и Европскиот центар за превенција и контрола на болести повеќе не предлагаат носење маски на аеродромите и воопшто во авионите.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button