СВЕТ

Масовно прободување со нож во Сиднеј, има загинати и повредени

Масовно прободување со нож во Сиднеј, има загинати и повредени

Австралискиот премиер Ентони Албанес на Х изрази сочувство до жртвите. Тој напиша:

„Ме информираше АФП за катастрофалните настани на Бонди Јункшн. За жал, забележани се повеќе жртви и првите мисли на сите Австралијци се со погодените и нивните најблиски. Нашите срца се со оние кои се повредени и им се заблагодаруваме на оние што се грижат за нив, како и на нашата храбра полиција и прва помош“.

Се чини дека извештаите за потенцијален втор напаѓач се неточни. Полицијата го провери трговскиот центар и вршеше претреси, но верува дека имало само еден напаѓач.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button