ВЕСТИРЕГИОН

Министрите на ЕУ ќе расправаат за Западен Балкан и тензиите во северно Косово

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Луксембург ќе разговараат за односите со Западен Балкан, во светлина на средбата на високиот претставник на ЕУ Жозеп Борел со лидерите од регионот на ОН и за ситуацијата во северно Косово, се наведува во подготвителниот документ на седницата. Според извори на Советот на министри на ЕУ во Брисел, Борел накратко треба да ги информира министрите за надворешни работи на Унијата за ситуацијата на Западен Балкан и пораките што ги доби од лидерите на регионот, вклучувајќи го и неодамнешниот самит ЕУ-Западен Балкан во Словенија.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button