ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Најстудено и најмногу снег на Попова Шапка и Маврови Анови

Најстудено изутрина е на Попова Шапка, каде во седум часот  се измерени -12 степени, по што со -10 следи Маврови Анови,  со -7 Крушево, -6 Пожаране и Ѓуриште. Во Охрид и Претор температурата се спуши 4 степени под нулата,  -3 во Крива Паланка, Прилеп, Берово и Дебар, -2 во Тетово, -1 Скопје-Зајчев Рид,  Битола, Штип, Куманово и Виница, покажуваат податоците на Управата за хидрометеоролошки работи.

Advertisements

На Попова Шапка има 31 сантиматар снег,  21 на Маврови Анови, 12 Пожаране, седум Берово, шест Тетово, пет Крушево, четири Крива Паланка, Тополчани и Ѓуриште, два Виница, а сантиматар снег има во Скопје-Зајчев Рид, Охрид и во Штип.

Во изминатите 24 часа е наврнат воден талог од 14 литри на метар квадратен во Крива Паланка, 10 во Тетово, Пожаране, Демир Капија, Виница и Дебар, осум во Берово, седум Крушево, …

Во текот на ноќта преовладуваше облачно и студено време со локални врнежи од снег. Изутринава во западните делови облачноста делумно се намали, а врнежите престанаа. Дуваше умерен на места засилен ветер од северозападен правец, кој во Штип достигнуваше брзина до 55 километри на час.

Времето денеска ќе биде променливо облачно и студено со умерен до засилен, а вдолж Повардарието повремено силен ветер претежно од северозападен правец. На места ќе провејува слаб снег. До крајот на денот облачноста во најголем дел од земјава ќе се намали. Максималната температура ќе биде во интервал од -1 до 6 степени. Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди и со засилен северен ветер. Максималната температура ќе достигне до 3 степени.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button