РАКОМЕТСПОРТ

Нашиот голман Томовски меѓу 5 најдобри на СП „Египет 2021“

Македонскиот голман Мартин Томовски беше меѓу 5 најдобри голмани на СП „Египет 2021“, правејќи фантастични интервенции на голот на Македонија. Томовски успеа да го одбрани пеналот кога се играше против репрезентацијата на Египет и овој потег се најде меѓу 5-те најдобри интервенции во првиот дел од групните натпреварувања. Томовски, пак, беше рангиран меѓу најдобрите 3 голмани според одбранетите пенали. Македонскиот голман беше активен во 8 слободни удари кон македонскиот гол, одбрани 4 од нив и постигна 50 проценти точни интервенции. Следниот натпревар Македонија ќе го има во петок, против репрезентацијата на Русија, со почеток во 15.30 часот.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button