ВЕСТИЗДРАВСТВОМАКЕДОНИЈА

Нема седница за Анкетната комисија за Онкологија, рокот за заклучоци е до 3 декември

Анкетната комисија за скандалот со Клиниката за онкологија денеска нема да заседава и покрај тоа што рокот за донесување заклучоци е до 3 декември, потврди за МИА претседателката на Анкетната комисија, Рашела Мизрахи. Пратениците од владејачкото мнозинство и опозицијата вчера излегоа со различни заклучоци.

– Сѐ уште сум во шок поради тоа што пратениците од мнозинството не сакаат да ја испочитуваат одлуката на пленумот, каде што се бара, доколку има, да се одреди политичка одговорност за лице со име и презиме. Оти во нашата одлука, член 2 став 2, стои утврдување на политичка одговорност на здравствени и други владини функционери, рече Мизрахи за МИА.

На вчерашната седница имаше несогласувања меѓу членовите на Комисијата околу заклучоците за утврдување на политичка одговорност.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button