СПОРТ

Ник Кирjос нема да игра на Австралија опен

Ник Кирjос нема да игра на Австралија опен

Австралискиот тенисер Ник Кирjос втора година по ред нема да игра на Австралија опен.

Контроверзниот играч не се најде на списокот со учесници на првиот Грен слем сезонава и потврди дека нема да биде во Мелбурн.

Кирјос во 2023 година поради повреда одигра само еден натпревар, оној во Штутгарт против Јибинг Ву, во кој беше поразен.

– Ова е многу разочарувачки период за мене, но нема да можам да се натпреварувам на отворено до Австралијанецот во 2024 година. Ме крши срцето, имав толку многу убави спомени таму. Сакам само да се вратам и да бидам на врвот на својата игра и за тоа ми треба уште малку време – изјави Кирјиос.

Кирjос имаше многу добра сезона во 2022 година, стигнувајќи до финалето на Вимблдон, додека го освои Австралија Опен во двојки со Танасис Кокинакис.

Најдобриот резултат на Ози опен во неговата кариера е четвртото коло, во 2018 и 2020 година.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button