ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Обвинителството ќе даде завршни зборови за ,,Организатори на 27 април”

Шефот на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција Вилма Рускоска, денеска ќе ги даде завршните зборови во случајот против ,,Организаторите на 27 април”.

Advertisements

Кривичниот совет за овој случај го води судијата Илија Трпков. Завршните зборови за одбраната се закажени за 6 и 12 јули.

Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, поранешните министри за транспорт и врски и за образование, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, како и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски. Тие се товарат дека сториле кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button