ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Осуденик во затворот „Идризово“ до смрт претепал друг затвореник: ОЈО нареди истрага за случајот

Осуденик во затворот „Идризово“ до смрт претепал друг затвореник: ОЈО нареди истрага за случајот

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело тешка телесна повреда од член 131 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

Осомничениот, осуденик на издржување казна затвор во КПУ „Затвор Идризово“ – Скопје, на 31 мај тешко телесно повредил друг осуденик.

Физички го нападнал во затворот со тупаници и клоци, а од нанесените тешки повреди оштетениот починал на 22 јуни.

Бидејќи постојат околности што укажуваат дека осомничениот ќе ја попречува кривичната постапка со влијание врз сведоците и опасност тој да го повтори делото, јавниот обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button