МАКЕДОНИЈА

Пендаровски: Евроинтегративниот процес е блокиран од ВМРО ДПМНЕ

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски на синоќешниот митинг во Гостивар, истакна дека големи резултати, постигнати во изминатите пет години, се враќањето на слободата и демократијата, градењето модерно општество на еднакви граѓани и напредокот во евроинтегративниот процес. Според него, по членството во НАТО, има напредок и во евроинтегративниот процес, кој пак сега бил блокиран од ВМРО-ДПМНЕ. Пендаровски додаде дека опозицијата ја лаже јавноста во врска со процесот на уставните измени.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button