ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Пендаровски на Виртуелниот глобален самит за борба против Ковид-19

Претседателот Стево Пендаровски денеска ќе се обрати на Виртуелниот глобален самит за борба против Ковид-19: Крај на пандемијата и закрепнување, организиран од претседателот на САД, Џо Бајден.

Advertisements

Самитот се одржува на маргините на 76. Генерално собрание на Обединетите нации, што се одржува во Њујорк.

Пендаровски синоќа во Њујорк се сретна со поранешниот амбасадор на САД во Скопје Џес Бејли.

Шефот на државата на Фејсбук објави дека му се заблагодарил на Бејли за постојаната поддршката што земјава ја добива од САД.

– Во Њујорк се сретнав со поранешниот американски амбасадор во нашата држава, Џес Бејли. Разговаравме за актуелните состојби во Северна Македонија и за случувањата во поширокиот регион.

Му се заблагодарив за континуираната и безрезервна поддршка којашто САД и ја дават на Република Северна Македонија, наведува Пендаровски во објавата на ФБ.
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button