СПОРТ

Почина Џејсон Дупаские, возачот на Мото ГП, фатална несреќата во „Муксело“

Џејсон Дупаскиер почина на 19 – годишна возраст. Швајцарскиот пилот на „Мото ГП3“, пред неколку дена доживеа тешка несреќа во „Муксело“, Италија и беше опериран. Дупаскиер се судри со голема брзина со уште двајца пилоти и веднаш беше пренесен со хеликоптер во болницата Карнеги. Прво имал невролошка операција на мозокот, а потоа морал да биде подложен на операција на срцето во текот на ноќта. Сепак, во 12 часот денеска, Дупаскиер почина како резултат на повредите здобиени од тешката несреќа.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button