СПОРТФУДБАЛ

Почина легендарниот фудбалер Бернд Холценбајн, светски шампион со Германија во 1974 година.

Познатиот германски фудбалер Бернд Холценбајн, светски шампион со Западна Германија во 1974 година, почина во понеделникот вечерта на 78-годишна возраст, објави неговиот поранешен клуб Ајнтрахт Франкфурт.

Како што е соопштено, тој починал по долга борба со болеста, но деталите и причината за смртта не се соопштени.

Холценбајн беше еден од најважните играчи на Западна Германија во освојувањето на Светското првенство во 1974 година.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button