ВЕСТИСПОРТ

Почнува ЕУРО 2020: Форматот ист, но правилата прилагодени на пандемијата

Од денеска до 11 јули, 24 фудбалски екипи ќе се борат за титулата шампион на Европското првенство, одложено за една година поради пандемијата на коронарниот и чии правила се прилагодени до здравствената криза. Форматот ќе биде ист како на шампионатот во 2016 година во Франција, кога славеше селекцијата на Португалија – групна фаза, поделба во шест групи со четири екипи и четири нокаут рунди. Секој тим ќе игра по три натпревари во групата, а по тие натпревари, првите две репрезентации од секоја група, како и четирите најдобри третопласирани селекции, ќе се пласираат во осминафиналето. Тогаш ќе започне нокаут фазата, со можни продолженија и пенали, до финалето. На секој тим ќе им бидат дозволени пет промени по натпревар, наместо три, што е правило веќе донесено во другите натпреварувања.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button