ВЕСТИСВЕТ

Покрај Норвешка, признавање на палестинска држава најавија и Шпанија и Ирска

Властите на Норвешка, Ирска и Шпанија денеска и официјално соопштија ќе признаат независна палестинска држава, како решение за конфликтот на Блискиот Исток преку постоење на две држави – Палестина и Израел пренесуваат светските медиумите.

Одлуката прв ја соопшти премиерот на Норвешка Јонас Гар Сторе, кој, како што пренесе Би-би-си, на прес-конференција утрово, кажа дека тековната војна во Газа ставила јасно до знаење дека постигнувањето мир и стабилност мора да се заснова на решавање на палетинското прашање.

Целта, наведе тој, е да се постигне државна која ќе биде политички кохезивна и која ќе произлегува од палестинската управа.

Сторе рече дека Норвешка верува дека решението за две држави е во „најдобар интерес“ на Израел, додавајќи дека признавањето на палестинската државност ќе ја одржи жива единствената алтернатива на конфликтот: „Две држави, кои живеат една до друга, во мир и безбедност“.

Ирскиот премиер Сајмон Харис изјави дека очекува другите земји да им се придружат на Ирска, Шпанија и Норвешка во признавањето на палестинската држава во наредните недели.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button