СВЕТ

Половина Европа ќе се зарази со омикрон за 7 недели!

Омикрон варијантата на коронавирусот е на пат да зарази повеќе од половината Европејци, прогнозира Светската здравствена организација. Во Европа во првата седмица од годинава се потврдени повеќе од 7 милиони новозаразени. Со ова темпо се прогнозира дека повеќе од 50 отсто од популацијата во Европа ќе биде заразена со омикрон во следните шест до седум недели.

 

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button