КОШАРКАСПОРТ

Преодниот рок започна со трејд меѓу Вашингтон и Лејкерс

Преодниот рок во НБА лигата започна со трејдот што го направија Вашингтон Визардс и ЛА Лејкерс. Руи Хачимура се пресели во Лос Анџелес. За Јапонецот Визардс го добија Кендрик Нан и три пика од втората рунда на наредните драфтови.

Хачимура ја игра својата четврта сезона во НБА лигата и за 24 минути на теренот има просек од 13 поени и 4,3 скока. Веќе со недели се шпекулираше дека Визрадс се подготвени да го разменат Јапонецот чиј договор истекува на крајот од сезоната. Вашингтон не сакаше да му понуди нов договор, поради што е и логиќна одлуката тој да биде трејдуван.

Со ова Лејкерси добиваат добар кошаркар кој може да игра како крило и како крилен центар. Преодниот рок во НБА лигата ќе трае до 9. февруари./Topsport/

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button