ВЕСТИСВЕТ

Протестите на камионџиите во Канада принудија затворање на фабриката за автомобили

Фабриките беа принудени да се затворат бидејќи деловите за автомобили се држат на две гранични точки во САД, блокирани од камионџии кои протестираа против мандатот за вакцини.

Канадскиот министер за транспорт, Омар Алгабра, го нарече нелегална економска блокада против сите Канаѓани.

Се проценува дека нарушувањето на трговијата чини 300 милиони долари (221 милиони фунти) дневно.

Камионџиите што го блокираа најважниот граничен премин, мостот Амбасадор, вееја канадски знамиња и транспаренти со кои се осудува премиерот Џастин Трудо, кој одби да го укине правилото со кое се бара од камионџиите кои влегуваат во Канада да бидат целосно имунизирани против коронавирусот.

Демонстрантите, исто така, изразија противење на пасошите за Ковид и барањето за носење маски.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button