ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Првата доза од вакцината против Ковид-19 ја примиле 88 пратеници

Вакцинирани против Ковид-19 се 88 пратеници од Собранието на Република Северна Македонија и околу 200 вработени во собраниските служби, соопшти денеска претседателот на законодавниот дом Талат Џафери.

Advertisements

Втората доза од вакцината на Спутник В, пратениците треба да ја примат на 14 мај, додека службениците неколку дена претходно.

Останатите пратеници и вработени во службите во консултација со лекари дополнително ќе бидат вакцинирани.

Во соодветен термин ќе бидат и ревакцинирани и припадници на внатрешното обезбедување и вработените од СОЗР кои сњ распоредени на работа во зградата на Собранието.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button