СПОРТФУДБАЛ

Роналдо го напушта Јуве, се согласува на двојно помала плата?

За ова се зборува со недели, а останува само клубот и играчот да се договорат за условите - пишуваат италијанските медиуми

Кристијано Роналдо дефинитивно ќе го напушти Јувентус ова лето, а неговата следна дестинација најверојатно е Манчестер.

Advertisements

Тоа е враќање во неговиот Јунајтед, каде одамна се здоби со фудбалска слава.

Челниците на Јунајтед и агентот на фудбалерот наводно веќе се во длабоки преговори, а единствено за што навистина ќе се преговара е платата. Италијанците пишуваат дека Манчестер не може да му даде на Роналдо 30 милиони евра колку што има во Јувентус, но и дека Португалецот е подготвен да заработи половина повеќе.

Амбициите што го враќаат Роналдо во Англија се желбата за освојување на Премиер лигата, но и Лигата на шампионите, бидејќи „црвените ѓаволи“ со португалскиот напаѓач би станале значително поконкурентни меѓу најсилните европски екипи.

 

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button