СПОРТФУДБАЛ

Првата жена која судела натпревар на Светското првенство за мажи

Стефани Фрапар влезе во историјата на фудбалот како првата жена која судела натпревар на Светското првенство за мажи.

Advertisements

Таа излезе на терен како четврти судија на натпреварот меѓу Мексико и Полска. Фрапар, Јамашита Јошими од Јапонија и Салима Мукансанга од Руанда се првите жени избрани за судии на најголемиот фудбалски турнир меѓу 36-те судии во Катар.

Бразилката Нојзу Бек, Мексиканката Карен Диас Медина и Американката Кетрин Несбит се меѓу 69-те помошни судии на Светското првенство. Фрапар веќе судеше на машки натпревари во квалификациите за Светското првенство и Лигата на шампионите.

 

 

 

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button