ВЕСТИСВЕТ

Путин: Борбите во Украина може да траат долго

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека не ја исклучува можноста борбите во Украина да се претворат во „долг процес“, додека украинскиот претседател Володимир Зеленски порача дека Украина нема да остави ниту еден од своите граѓани под руска окупација.

Путин рече дека „специјалната воена операција“ може да трае долго време и ја нарече руската анексија на дел од териториите на Украина големо достигнување.

„Се разбира, тоа би можело да биде долг процес“, рече Путин приближно девет и пол месеци откако ја нареди инвазијата.

Путин вети дека „постојано ќе се бориме за нашите интереси“ и „да се заштитиме со сите расположливи средства“ и го повтори своето тврдење дека нема друг избор освен да испрати војници во Украина.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button