СВЕТ

Путин во самоизолација откако со коронавирус заболеа негови соработници

Рускиот претседател Владимир Путин се самоизолираше откако неколку од неговите најблиски соработници биле позитивни на тестот на коронавирус.
Кремљ соопшти дека Путин бил целосно вакциниран со руската вакцина против коронавирус Спутник Ве.

Advertisements

„Владимир Путин соопшти дека поради идентификуваните случаи на коронавирус во неговото опкружување, тој мора да го почитува режимот на самоизолација одреден период“, се наведува во соопштението, но не беше соопштено колку ќе трае самоизолацијата.

Не е познато кои од блиските контакти на Путин се позитивни на ковид-19, но портпаролот на Кремљ Дмитри Песков изјави дека претседателот е „апсолутно здрав“ и дека „се разбира“ дека се тестирал и е негативен на болеста.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button