СВЕТ

Речиси 30 училишта во Белгија денеска затворени поради закани за бомби

Десетици белгиски училишта во окрузите Брисел и Брабант денеска нема да отворат за ученици поради закана за бомба испратена доцна синоќа, соопшти образовната управа на Валонија-Брисел на својата веб-страница.

Властите одлучија да останат затворени 27 училишта, „строго почитувајќи го принципот на претпазливост“.

Во моментов се спроведува инспекциа од полиција. Дополнителни информации се очекуваат во текот на денешниот ден.

 

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button