ВЕСТИЕКОНОМИЈА

Регулаторна донесе одлука – Од утре поскапуваат дизелот и бензинот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,92 % во однос на Одлуката од 12.04.2021 година.

Advertisements

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 0,50 денар/литар, додека малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 не се менува, односно останува на исто ниво како што била утврдена со одлуката од 12.04.2021 година.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button